Odkrywamy Talenty Na Pomorzu

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina jako idealne miejsce na finał konkursu

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina znajduje się w Gdańsku, a dokładnie na wyspie Oławianka. Zabytkowe wnętrza bardzo często goszczą znanych artystów, jak i są miejscem organizacji prestiżowych konkursów. To właśnie w jej wnętrzach odbywały się Gale Finałowe konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu.

Kilka słów o historii Filharmonii Bałtyckiej

Filharmonia Bałtycka powstała w 1945 roku. Jej pierwszą nazwą była Miejska Orkiestra Symfoniczna, jednak bardzo szybko została upaństwowiona i nadano jej znany do dziś tytuł. Do 1949 roku w skład orkiestry wchodziło 81 osób, a jej członkowie uznawali byli za jednych z najlepszych muzyków w Polsce.

Ciekawostką jest to, że Filharmonia Bałtycka powstała z dawnych budynków elektrociepłowni pochodzących z końca XIX wieku. Od 1998 do 2005 prowadzono zakrojoną na szeroką skalę rewitalizację, której celem było pełne dostosowanie budynku do filharmonijnych potrzeb.

W 2007 roku przez Gennadija Jerszowa, specjalnie dla Filharmonii Bałtyckiej, zostało wykonane brązowe popiersie Fryderyka Chopina, patrona tego miejsca.

Jeżeli chodzi o wielkość, Główna Sala Koncertowa Filharmonii liczy 1000 miejsc. Za akustykę miejsca odpowiadają Witold Straszewicz i Ewa Więckowska-Kosmala. Sala posiada nowoczesny system nagłośnienia, jak i oświetlenia, a także szereg innych rozwiązań, dzięki którym muzyczne występy są tu niezwykle podniosłe i utrzymane na najwyższym poziomie. Filharmonia może pochwalić się także 91-głosowymi organami o 4 manuałach z klawiaturą pedałową. Pochodzą one z 1955 roku, a ich producentem jest firma Kuhn.

Prestiżowe wydarzenia, liczne koncerty

Filharmonia Bałtycka słynie z organizacji wysokiej jakości wydarzeń kulturalnych. Regularnie odbywają się tu Gale Operowe, Koncerty Symfoniczne, jak i inne wydarzenia muzyczne, w których znaczący udział ma orkiestra.

Z wieloma wydarzeniami, które miały miejsce w Filharmonii można zapoznać się na jej stronie internetowej: https://www.filharmonia.gda.pl/pl/galeria-pl.

Jak już wspomnieliśmy, w Filharmonii Bałtyckiej odbywały się także Gale Finałowe w ramach konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu. Było to niezwykle ważne i podniosłe wydarzenie w życiu każdego uczestnika, ponieważ pozwalało na wystąpienie na wyjątkowej scenie, ze znakomitą akustyką i wieloma widzami.

Zdjęcia z finału VII edycji konkursu można zobaczyć tutaj: http://pomorskie.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/final-konkursu-odkrywamy-talenty-na-pomorzu-zdjecia-wyniki,3921473,artgal,t,id,tm.html.